+38 (050) 023-03-30
Замовити зворотній дзвінок

Словник термінів НЛП

 

 

 

Словник НЛП - основні терміни, поняття та визначення в НЛП
(нейролінгвістичному програмуванні)

 

 

АУДІАЛЬНИЙ (AUDITORY) - що має відношення до слуху або сприйняття звукових коливань органами слуху. Людина сприймає звукові коливання від 20 Гц до 20 кГц.

 

БРЕДОГЕНЕРАТОР (BREDOGENERATOR) - це КОМУНІКАТИВНА МЕГА-ТЕХНІКА нейро-лінгвістичного програмування (НЛП), яка відпрацьовується на 2-му сегменті курсу НЛП-Практик, при вивченні мовних прийомів. blockquote>

 

БУКВАЛЬНИЙ РЕФРЕЙМІНГ (LITERALLYREFRAMING)--техніка НЛП, одна з різновидів техніки "Рефреймінг". Цей варіант техніки реалізується в аудіальній модальності з використанням спеціальної таблиці. Практично будь-яка проблема людини, яка не є глобальною, поміщає (за допомогою таблиці) проблемну ситуацію людини в інший контекст, що, в кінцевому рахунку, змінює ставлення людини до самої проблеми.

 

ВЕДУЧА РЕПРЕЗЕНТАТИВНА СИСТЕМА (REPRESENTATIONAL SYSTEM PRIMACY) - система (одне з п'яти почуттів), яку індивід систематично використовує для обробки та організації свого досвіду перш за все інших. Ця система може визначати як особисті якості індивіда, так і здатність до навчання.

 

ВІЗУАЛЬНИЙ (VISUAL)- що відноситься до зору.

 

СМАКОВІ (GUSTATORY)-- що відноситься до смаку або смаковим відчуттям.

 

ВПРОВАДЖЕННЯ (INSTALLATION) - процес придбання нової стратегії або стилю поведінки. Нова стратегія може бути впроваджена через використання якоріння, ключів доступу, метафор та підстроювання до майбутнього.

 

ВТОРИННА ВИГОДА (SECONDARY GAIN)- ситуація, коли деяка на перший погляд проблематична або негативна поведінка насправді виконує і позитивну функцію.

 

ГЛУБИННА СТРУКТУРА (DEEP STRUCTURE)- нейрологічні карти-відображення (як свідомі, так і несвідомі), які людина використовує для організації та напряму своєї поведінки.

 

ДЖОН ГРІНДЕР(JOHN GRINDER) американський автор та співавтор (спільно з Річардом Бендлером)НЛП.

 

ЗІГМУНД ФРЕЙД(SIGMUND FREUD)- засновник психоаналізу, який вплинув на психологію, медицину, соціологію, антропологію, літературу та мистецтво XX століття. Погляди Фрейда на природу людини були новаторськими для його часу і протягом усього життя дослідника не припиняли викликати резонанс у науковому співтоваристві. Найбільш важливими є розробка трикомпонентної структурної моделі психіки (що складається з "Воно", "Я" і "Над-Я"), виділення специфічних фаз психосексуального розвитку особистості, створення теорії едіпового комплексу, виявлення функціонують у психіці захисних механізмів, психологізація поняття "несвідоме" , відкриття трансферу та контр-трансферу, а також розробка таких терапевтичних методик, як метод вільних асоціацій та тлумачення сновидінь.

 

ІДЕНТИЧНІСТЬ (IDENTITY) - те, ким ми є, що організує наші переконання, здібності або вчинки в єдину систему.

 

ЗМІНА ОСОБИСТІЙ ІСТОРІЇ (CHANGE PERSONALITY HISTORY)-- це класична техніка НЛП для переоцінки спогадів у світлі накопиченого до теперішнього моменту досвіду.

 

ІНТЕГРАЦІЯ ЛОГІЧНИХ РІВНІВ (THE INTEGRATION OF LOGIC LEVELS) - це класична техніка НЛП, яка дозволяє побудувати взаємозв'язки нейрологічних рівнів для заданого контексту і "зв'язати" їх між собою.

 

КАЛІБРУВАННЯ в НЛП (CALIBRATION)-- здатність прочитання несвідомих невербальних реакцій іншої людини в процесі поточної взаємодії шляхом встановлення однозначної відповідності між поведінковими ознаками, що спостерігаються, і характерним внутрішнім станом. Навичка калібрування піддається розвитку та тренуванню. Один із перших кроків на цьому шляху – вправа для розвитку цієї навички.

 

КАЛІБРУВАННЯ, ПЕТЛЯ (CALIBRATED LOOP)- несвідомий патерн комунікації, при якому в процесі поточної взаємодії поведінкові ознаки однієї людини викликають характерні реакції іншої.

 

КІНЕСТЕТИКА(KINESTHETIC)-- відноситься до тілесних відчуттів. У НЛП термін "кінестетика" використовується як збірний для всіх видів сенсорних переживань, включаючи тактильні, вісцеральні та емоційні.

 

КЛЮЧІ ДОСТУПУ (ACCESSING CUES)-- або КГД, це неявно виражені ознаки, здатні одночасно викликати дію, і вказувати, який репрезентативної системою людина користується, коли думає. Характерні види ключів доступу включають рухи очей, тон і темп голосу, позу, жести і характер дихання.

 

КОЛАПС ЯКОРЕЙ (COLLAPSE ANCHORS)- класична техніка НЛП, коли відбувається одночасне пред'явлення стимулів двох несумісних станів, після якого обидва якорі руйнуються - перестають викликати колишні реакції.

 

КОНГРУЕНТНІСТЬ (CONGRUENCE)- стан, коли всі внутрішні переконання, стратегії та вчинки людини повністю узгоджуються між собою та орієнтовані на отримання бажаного результату.

 

КОНТЕКСТ(CONTEXT)-- обстановка, що склалася навколо конкретної події. Ця ситуація в багатьох випадках визначатиме тлумачення конкретного досвіду або події.

 

КРИТЕРІЇ (CRITERIA) - цінності або стандарти, які людина застосовує для прийняття рішення або судження.

 

ЛІНІЙНЕ ПРОГРАМУВАННЯ(LINEAR PROGRAMMING)-- в буквальному перекладі означає областьматематичного програмування, присвячена теорії та методам вирішенняекстремальних завдань, що характеризуютьсялінійною залежністюміжзмінними. У НЛПету техніка називається "Лінійне програмування"(Любов або гроші), яка допомагає усвідомити вже зроблений внутрішній (несвідомий) вибір на підставі чуттєвого аналізу змінних лінійної залежності.

 

ЛОГІЧНІ РІВНІ (LOGICAL LEVELS) - ієрархія внутрішньої організації, в якій кожен наступний рівень психологічно все більш всеосяжний і значущий. У порядку зменшення значущості ці рівні включають: 1) ідентичність, 2) переконання, 3) здібності, 4) поведінку та 5) оточення.

 

МАНІПУЛЯТОР (ROCKER) - людина, яка використовує інших людей для досягнення своїх цілей. Іноді таку людину ще можуть називати Ляльковод.

 

МЕТА МОДЕЛЬ (МЕТА MODEL)-- модель, розроблена Джоном Гріндеромі Річардом Бендлером, що виявляє проблематичні або неоднозначні категорії мовних стереотипів.

 

МЕТА ПРОГРАМА (МЕТА PROGRAM) - той рівень ментального програмування, на якому ми сортуємо і дробимо наші сенсорні досліди. Мета програми мають абстрактніший характер, ніж спеціальні розумові стратегії, і визначають наш підхід до конкретного питання в цілому, а не окремі деталі розумового процесу.

 

МЕТАФОРУ (METAPHOR)-- процес роздумів про будь-яку ситуацію чи явище як щось інше, тобто розповідь, алегорія та аналогія.

 

МЕТОД ЧОТИРЯХ СИСТЕМ (FOUR TUPLE/4-tuple)- оперативний метод, який використовується для запису структури будь-якого конкретного досвіду людини. Інші назви: МОДАЛЬНІСТЬ, МОДАЛЬНОСТІ (MODALITY) та РЕПРЕЗЕНТАТИВНІ СИСТЕМИ (REPRESENTATIONAL SYSTEMS).
І все ж таки цей метод має свою відмінність. А саме – наявність (О) нюхово – смакового каналу сприйняття, виділеного окремо від (К) кінестетичного!


Концепція методу стверджує, що будь-який сенсорний досвід складається з певної комбінації чотирьох первинних репрезентативних систем - <a,v,k,О>;
де
A (auditory) - - ауді-альний,
V (visual) -- візуальний,
К (kinesthetic) -- кінестетичний,
Про (olfactory/gustatory) -- нюхово-смаковий.

 

МІЛТОН МОДЕЛЬ (MILTON MODEL),як шаблон невизначеності - це набір правил для побудови загальних фраз під час ведення бесіди, який застосовують для переконання (навчання) або наведення трансу, з використанням непрямих навіювання.

 

МОДАЛЬНІСТЬ, МОДАЛЬНОСТІ (MODALITY) – це людські фільтри сприйняття інформації. Ще їх називають репрезентативними системами. Однак ці терміни мають відмінність!

Всю інформацію ми отримуємо через "Канали сприйняття". Або (як кажуть вчені) через рецептори: очні, слухові, нюхові, смакові тощо.

Канали сприйняття, або модальності, стосуються саме отримання інформації від органів чуття людини.
Основні канали сприйняття - це:

  • Візуальний канал або Візуальна модальність (сприйняття зорової інформації);
  • Аудіальний канал або Аудіальна модальність (сприйняття звукової інформації);
  • Кінестетичний канал або Кінестетична модальність (сприйняття чуттєвої інформації), до якого входять:
Смак;
Запах;
Емоції;
Тактильні відчуття;
Відчуття свого тіла у просторі.


Скорочено - ВАК - модальності.
Всі відомості, що надходять в мозок людини за допомогою органів чуття, перетворюються на смислову форму і утворюють наші суб'єктивні "переживання" - ВАК уявлення сприйманого нами Світу.

 

 

 

МОДЕЛЮВАННЯ(MODELING)- процес спостереження, складання та впровадження моделі поведінки, мислення та інших внутрішніх процесів людей, які досягли успіху в певній галузі.

 

НЕЙРО-ЛІНГВІСТИЧНЕ ПРОГРАМУВАННЯ - НЛП (NEURO-LINGUISTIC PROGRAMMING - NLP)- поведінкова модель і набір ретельно продуманих технічних прийомів, методів і методологій, початок яким було положено7До. Визначене як дослідження структури суб'єктивного досвіду для кращого розуміння процесів, що зумовлюють досконалість особистості, НЛ вивчає форми і стереотипи, або "програми", що отримують розвиток завдяки взаємодії між мозком ("нейро"), мовою ("лінгвістичне") і тілом. Технічні прийоми, методи та методології були розроблені на основі спостереження форм та моделей людської досконалості, втіленої в найвидатніших представниках різних сфер професійного спілкування, включаючи психотерапію, бізнес, охорону здоров'я та освіту.

 

ЗОБОНЮВАЛЬНИЙ (OLFACTORY)- що відноситься до нюху, або сприйняття запахів.

 

Окруження (ENVIRONMENT) - зовнішній контекст, в якому ми здійснюємо вчинки. Нашим зовнішнім оточенням є те, що ми сприймаємо як "поза" нас. Воно є не частиною наших вчинків, а скоріше тим, на що ми маємо реагувати.

 

ПЕРЕКЛАД(TRANSLATING)-- процес перефразування, при якому формулювання в предикатах однієї репрезентативної системи замінюється на формулювання в предикатах іншої.

 

ПОВЕДІНКА/ПОСТУПКИ (BEHAVIOUR) - особливі фізичні дії та протидії, через які людина взаємодіє з іншими людьми та навколишнім світом.

 

ПОВЕДЕНЧА ГНУЧКІСТЬ (BEHAVIOURAL FLEXIBILITY)-- здатність змінювати свою поведінку для отримання іншої реакції.

 

ПОВЕРХНЕВА СТРУКТУРА (SURFACE STRUCTURE) - слова або мова, що використовуються для опису або заміщення фактичних первинних сенсорних репрезентацій, що зберігаються в пам'яті.

 

ПІДБУДОВА (PACING)-- метод, застосовуваний професіоналами спілкування для швидкого знаходження порозуміння з тими, з ким необхідно увійти в контакт, шляхом наслідування окремих особливостей їх поведінки, тобто відображення або повторення у своїй поведінці характерних рис поведінки співрозмовника.

 

ПІДБУДКУВАННЯ ДО МАЙБУТНЬОГО (FUTURE PACING)- процес уявного репетирування з собою будь-якої майбутньої ситуації, щоб бажана поведінка була природною і мимовільною.

 

ПОЗИЦІЇ СПРИЙНЯТТЯ (PERCEPTUAL POSITIONS)-конкретна перспектива чи точка зору. У НЛП є три основні позиції, які можна зайняти під час сприйняття конкретного досвіду. Перша - позиція сприйняття досвіду на власні очі, асоціюється з точкою зору першої особи. Друга має на увазі переживання деякого досвіду з позицій "співрозмовника". Третя вимагає відстороненості та сприйняття взаємин між нами та іншими людьми з позицій стороннього спостерігача.

 

ПРЕДИКАТИ (PREDICATES) - слова, що позначають процес (такі, як дієслова, прислівники та прикметники), якими користуються для опису підлягає. У НЛП предикати служать визначення репрезентативної системи, якою людина користується під час обробки інформації.

 

ПСИХОАНАЛІЗ(PSYCHOANALYSE)-- психологічна теорія, розроблена наприкінці XIX - початку XX століття австрійським неврологом Зигмундом Фрейдом, а також надзвичайно впливовий метод лікування психічних розладів, заснований на цій теорії.

Класичний психоаналіз Фрейда позначає специфічний тип терапії, при якому "аналізант" (аналітичний пацієнт) вербалізує думки, включаючи вільні асоціації, фантазії та сни, на підставі чого аналітик намагається зробити висновок про несвідомі конфлікти, які є причинами симптомів та проблем характеру пацієнта. та інтерпретує їх для пацієнта, для знаходження шляху вирішення проблем. Специфіка психоаналітичних інтервенцій зазвичай включає конфронтацію та роз'яснення патологічних захистів та бажань пацієнта.

 

РОЗБИВАННЯ (CHUNKING) - організація деякого досвіду в більші або дрібніші блоки. Укрупнення/з'єднання (chunking up) має на увазі перехід до більш масштабних, більш абстрактних рівнів інформації. Розукрупнення/дроблення (chunking down) означає перехід до більш специфічних та конкретних рівнів інформації. Бічна розбивка (chunking laterally) має на увазі пошук інших прикладів на тому самому рівні інформації.

 

РАППОРТ (RAPPORT)-- встановлення атмосфери довіри, гармонії та співпраці при будь-яких взаєминах.

 

РЕЗУЛЬТАТИ(OUTCOMES) - цілі або бажані стани, яких людина або організація прагне досягти.

 

РЕІМПРИНТИНГ (REIMPRINTING)-- це класична техніка НЛП, яка використовується для переоцінки спогадів у світлі накопиченого до теперішнього моменту досвіду. Ідея полягає в тому, що ми "перезаписуємо" ставлення до первісної (першої) ситуації. Використання цієї техніки корисне в тих випадках, коли виникають ситуації "тупикові" (що супроводжуються почуттями безвиході, нездатності, покинутості, нікчемності тощо).

 

РЕПРЕЗЕНТАТИВНІ СИСТЕМИ (REPRESENTATIONAL SYSTEMS)-- це людські фільтри кодування інформації за допомогою п'яти почуттів: зір, слух, дотик, нюх і смак.
Термін "Репрезентативна система" - практично синонім модальність або канали сприйняття, хоча між ними є деякі відмінності.


ВАК Модальності це канали сприйняття інформації Візуальний, Аудіальний та Кінестетичний (які описані вище в описі терміна - МОДАЛЬНІСТЬ).


Репрезентативна система це переважний спосіб обробки, зберігання та повторного відтворення раніше отриманої інформації через ВАК модальності - Репрезентативних систем чотири:

  • Візуальна;
  • Аудіальна;
  • Кінестетична;

і додається ще

  • Дигітальна;

- Логічна, ще її називають Аудіально-Дигітальною.


Всі відомості, що надходять у мозок за допомогою органів чуття, переводяться в смислову форму і утворюють наші суб'єктивні "переживання" - уявлення сприйманого світу.
Саме сприйняття відбувається саме в мозку, де всі ми зберігаємо, крім іншого, переживання минулого, вже сформовані переконання та ставлення до них.


Тут відбувається фільтрація інформації.

Те, що потрапить у свідомість, а що ні, визначають фільтри сприйняття та уваги

Вся відфільтрована інформація в результаті потрапляє в нашу свідомість, де ми її сприймаємо та кодуємо.

Кодування інформації відбувається несвідомо у чотирьох системах, які прийнято називати репрезентативними.

Репрезентативні системи ділять за сенсорним способом подання інформації:

  • Візуальна (В) - обробка зорової інформації;
  • Аудіальна або (А) - звуки, тон голосу;
  • Кінестетична (К) - обробка чуттєвої інформації (тактильні відчуття, внутрішні, смак, запах);
  • Дігітальна або Аудіально-дигітальна (Пекло) - внутрішній діалог.


Всі ці системи беруть участь не тільки у відчутті світу, а й в установках як, чим, коли, де і чому відчувати цей світ.

 

РЕФРЕЙМІНГ(REFRAMING) - техніка НЛП, в якій проблематична поведінка відокремлюється від позитивного наміру внутрішньої програми або "частини", що відповідає за дану поведінку. Інші варіанти поведінки виробляються через ухвалення колишньої частиною відповідальності за проведення в життя нових стилів поведінки, які задовольняли б тому ж позитивному наміру, але не супроводжувалися б проблематичним побічним продуктом.

 

РІЧАРД БЕНДЛЕР (RICHARD WAYNE BANDLER) американський автор та співавтор (спільно з Джоном Гріндером) НЛП.

 

СИНЕСТЕЗІЯ (SYNESTHESIA),-- процес накладання різних репрезентативних систем, що характеризується такими явищами, як "візуально-чуттєві цenu" в яких людина виводить свої відчуття з того, що бачить, і "аудіал'но- чуттєві ланцюги, в яких людина отримує свої відчуття з того, що чує. Сполучені між собою можуть бути дві будь-які сенсорні модальності.

Дуже часто в словах співрозмовника можуть бути предикати, що належать до різних сенсорних систем. Однак абсолютна більшість із них належатиме лише одній провідній модальності.

А іноді, словосполучення співрозмовника носитимуть подвійну сенсорну природу. Якщо добре поспостерігати за такими людьми, то Ви неодмінно дійдете очевидного висновку, - ці люди користуються одночасно двома системами кодування інформації.

Наприклад, вирази: "Яскраві звуки", "гарний голос", "перспективна розмова" тощо. Ці словосполучення характеризуються як "Кольоровий слух". І складаються з ланцюжка "побачив-почув" (звуки виникають на основі побаченого). Вони відображають психологічний стан людини шляхом репрезентації одночасно двох модальностей (В/А).

І, що цікаво, подібні поєднання модальностей не сприймаються іншими людьми, як химерність. Навпаки, вони справляють сприятливе враження і легко запам'ятовуються.

Це явище називається – синестезія. У перекладі з грецької мови: synaisthesis - спільне почуття, одночасне відчуття. Синестезія - це процес злиття будь-яких пар сенсорних модальностей.

Так, внаслідок злиття візуальної та кінестетичної пари, з'явиться "візуально-чуттєва" синестезія, в якій людина усвідомлює свої відчуття з того, що бачить. А в його промові цей процес відобразиться такими фразами: "Показати надійність", "виявити твердість", "з'ясувати наполегливість" тощо.

Крім того, вже давно помічено, що люди з визначними здібностями, мають гарну пам'ять. Їх схильність до запам'ятовування пояснюється використанням кількох репрезентативних систем. Це цілком логічно, тому що під час спогаду вони звертаються до більшого набору сенсорних кодів. А значить, до багатшого внутрішнього досвіду.

 

СКОР (S.C.O.R.E.),-- це НЛП - модель ефективного збору інформації про проблему або завдання, що розв'язується. У перекладі з англійської "score" означає "рахунок".
Абривеатура перекладатиметься як:

S - Симптоми,

C - Причини,

O - Результат,

R - Ресурси,

E - Ефекти.

 

 

СТАН (STATE)-- загальне душевне і фізичне самопочуття людини, що спостерігається, в процесі її діяльності.

 

ЗДАТНІСТЬ(CAPABILITY)-- вміння керувати цілим класом вчинків - знання і навик, ЯК потрібно що-небудь робити. Здібності виявляються за розвитком ментальної карти, що дозволяє нам відбирати і організовувати групи самостійних вчинків. У НЛП ці ментальні карти набувають форми пізнавальних стратегій та карт.

 

СТРАТЕГІЯ (STRATEGY) - деяка послідовність ретельно продуманих розумових і поведінкових кроків, спрямованих на досягнення конкретного результату. У НЛП як найважливіший аспект стратегії розглядаються репрезентативні системи, використовувані до виконання окремих конкретних кроків.

 

СТРАТЕГІЯ ТВОРЧОСТІ УОЛТА ДИСНЕЯ (WALT DISNEY CREATIVITY STRATEGY)-- це класична НЛП активізує самостійний пошук можливих рішень, способів їх реалізації та критичної оцінки власних дій. Роберт Ділтс досліджував творчість Уолта Діснея та описав його у своїй книзі "Стратегії геніїв".

 

СУБМОДАЛЬНОСТІ (SUBMODALITIES)- цим терміном позначаються особливі якості відчуттів, що сприймаються кожним із п'яти почуттів. Наприклад:

  • візуальні субмодальності включають колір, форму, рух, яскравість, глибину тощо;
  • аудіальні - гучність, висоту, темп і т.д.;
  • кінестетичні - такі якості, як тиск, температура, місцезнаходження тощо

 

TOTE -- дана абревіатура позначає розроблену Міллером, Галантером і Прибрамом послідовність операцій Перевірка-Дія-Перевірка-Вихід (Test- Operate- Test-Exit), яка описує класичний ланцюг зворотного зв'язку, провідного фактора будь-якої поведінки.

 

ТРАНСДЕРИВАЦІЙНИЙ ПОШУК (TRANSDERIVATIONAL SEARCH) - процес зворотного пошуку в масиві спогадів і психічних репрезентацій досвіду, на базі якого було побудовано поточну поведінку або реакцію.

 

Переконання (BELIEFS)-- узагальнення, що постійно зберігаються в пам'яті:

  1. причини;
  2. значення та;
  3. кордонах:
  • навколишнього світу;
  • нашої поведінки;
  • наших здібностей та;
  • нашої особи.

Переконання діють на іншому рівні, ніж об'єктивна реальність, і служать для спрямування та тлумачення наших сприйняттів реальності, найчастіше шляхом прив'язки їх до нашої системи цінностей чи критеріїв. Переконання надзвичайно важко змінити, використовуючи звичайні правила логіки чи раціональне мислення.

 

УМОВИ ДОБРЕ СФОРМОВАНОЇ ЦІЛІ (WELL-FORMEDNESS CONDITIONS) - набір умов, необхідних для отримання ефективного та екологічного результату. У НЛП конкретна мета вважається добре сформованою, якщо її можна:

  1. виразити у позитивних термінах;
  2. визначити та оцінити на основі сенсорного досвіду;
  3. зберегти позитивні побічні продукти нинішнього стану;
  4. адекватно контекстуалізувати з метою відповідності зовнішньої екології; а крім того, якщо
  5. процес досягнення цієї мети може бути розпочато, продовжено та завершено тим, хто бажає її досягти.

 

УТИЛІЗАЦІЯ (UTILIZATION) - метод, при якому до стратегії або паттерна поведінки підлаштовуються або повторюють його, щоб вплинути на реакцію іншої людини.

 

ФРАНЦ АНТОН МЕСМЕР (FRIEDRICH ANTON MESMER) - австрійський лікар, творець вчення про "тваринний магнетизм" ("месмеризм").

 

ЦИТУВАННЯ(QUOTES)-- випадок, коли повідомлення, яке ви хочете зробити, укладено в дужки, начебто воно було висловлено кимось іншим.

 

ЦИГАНСЬКИЙ ГІПНОЗ (GYPSY HYPNOSIS) - шахрайські прийоми, які використовують окремі асоціальні представники торгівлі виманювання у жертв цінних речей і грошей. Циганські гіпнотизери розмовляють з жертвами обману багатозначними, розмитими фразами, щоб вони самі могли вкласти в ці слова свій зміст. будь-якою лякаючою інформацією або "передбаченням".

Після перевантаження мозку жертви потоком безладної ахінеї (іноді це роблять навперебій кілька циганок) жертва не дораховується грошей і цінностей, що знаходяться при собі, і лише через кілька хвилин виходить з трансу. ювелірні прикраси.

 

ЧАСТИНИ (PARTS) - метафоричний спосіб обговорення незалежних програм і стратегій поведінки. Програми чи "частини" часто розвивають щось, що стає характерною рисою особистості.

 

ЯКОРІННЯ (ANCHORING)-- процес асоціювання внутрішньої реакції з деяким зовнішнім тригером - пусковим механізмом (аналогічно класичним умовним рефлексам), так що реакція може бути швидко, а іноді навіть неявно викликана повторно. /blockquote>

Поділіться у соціальних мережах