+38 (050) 023-03-30
Замовити зворотній дзвінок

Базові пресупозиції НЛП

 

У НЛП одна з пресупозицій каже кожна поведінка має позитивний намір. Що це означає? Як би людина не повелася в ситуації, вона діє зі своїх власних вигод. Задовольняє своє его, підвищує почуття своєї значущості, привертає себе увагу, турботу, любов, захищає свої межі тощо. І робить він це способами не завжди правильними з погляду інших людей, соціальних та моральних норм. І якщо це зрозуміти, то і свої реакції можна змінювати як щодо себе, так і щодо інших людей.

 

Кожна поведінка має позитивний намір.

Поведінка - це дії, намір - це їхній зміст, внутрішня мета.

Що б людина не робила, вона завжди прагнути певної мети. Всі наші вчинки мають намір досягти того, що принесе нам користь і здається важливим. Чистимо зуби для здоров'я. П'ємо каву для бадьорості. Навіть негативна дія: істерика, алергія, паління мають позитивний намір. Внутрішня мета завжди існує. Хоча спосіб досягнення не завжди дає результат.

У комунікації важливо з'ясувати цю мету і відокремити від поведінки, тому що поведінка може бути неефективною. Іноді людина, усвідомивши свою внутрішню мету, може самостійно змінити проблемну ситуацію.

 

Кожна поведінка має позитивний намір.

Будь-яка людина сама по собі хороша, погано тільки її поведінка. Коли ваша дитина зробила дурість, то ви кажете - ти дурна. Якщо дружина зробила щось не те – дурниця. Ця страшна оцінка спрямована на особистість людини, яка принижує її та викликає опір. Оскільки будь-яка людина поважає передусім себе і має гарну думку про себе. Чому не сказати фразу: "Ти такий розумний, але сьогодні вчинив безглуздо". Ця фраза спрямована на поведінку, не оцінка особистості загалом.

НЛП допомагає краще зрозуміти поведінку іншої людини, покращує комунікативні навички.

 

У НЛП Є АКСІОМА: Кожна поведінка є найкращим вибором на даний момент часу. Тобто будь-яка подія в нашому житті, яка сталася в якийсь момент часу в минулому, була на той момент найкращим вибором для нас. Що це означає? Будь-яка подія, будь-яка ваша поведінка, будь-яка реакція у вашому минулому на той момент, за тих знань, досвіду, обставин, у тій точці вашого життя було для вас найкращим вибором. Після того як минув час, ви змогли зробити висновки, що тепер з новими ресурсами ви могли б вчинити інакше. Це завжди трапляється з кожним із нас. Озираючись назад розуміємо, ми стали дорослішими, з'явилося більше життєвого досвіду та інших варіантів поведінки і ви можете повернувшись назад переглянути та вчинити по-іншому. Ваше несвідоме переглянувши безліч варіантів вашої поведінки вибрало на той момент найкраще. Але це не позбавляє вас права вибору нової поведінки у майбутньому.

 

І ще одне положення НЛП - поведінка в даний момент часу є найкращою, виходячи з тих знань людини, якими вона володіє. Не треба самобичування! Просто розуміння, що інші варіанти реакцій, є інші варіанти поведінки. І вони досягаються усвідомленістю, прагненням самовдосконалюватись, працювати зі своїми несвідомими реакціями, програмами, що йдуть від батьків та соціуму. Але якщо людина отримує нову інформацію, а поведінка, реакції її не змінюються, це вже невроз.

Наслідком цих пресупозицій є зміна небажаної поведінки, знаходження більш ефективних виборів.

 

Системою управляє гнучка ланка. Що за цим ховається? Вміння знайти компроміс, інші варіанти поведінки, виявити гнучкість, комунікабельність. І цим впливати на ситуацію. Застосовуючи це правило, ви зможете змінити своє життя на краще.

Це одна з пресупозицій НЛП - аксіома, яка не потребує доказів.

 

Кожна людина має всі необхідні ресурси, потрібні їй для зміни.

У кожного з нас є енергія, сили, досвід, час та гроші, необхідні в даний момент. Просто доступ до цих ресурсів часто закритий. Але є конвертація ресурсів. Це коли те, що у вас є, ви обмінюєте на те, що вам потрібно.

Це одна з аксіом НЛП.

 

Сенс будь-якого спілкування є та реакція, яку воно викликає.

Якщо ви спілкуєтеся з людиною і вона при цьому образилася, значить метою вашого спілкування було образити цю людину. Деколи ми не відстежуємо свою власну поведінку, не контролюємо емоції, підвищений, повчальний тон, сарказм. У цьому випадку можна не помітити ці речі в комунікації і як наслідок отримати негативний результат. Спілкуючись слід тримати фокус уваги на своїй меті. Помічати реакцію співрозмовника на ваші слова та дії. Якщо реакція не "та", змінюйте свою поведінку, доки не отримаєте "ту".

Це одна з пресупозицій НЛП - аксіома, яка не потребує доказів.

Сенс будь-якої комунікації та мета, яку ви переслідуєте. Іноді в комунікації людина не відстежує своїх емоцій і може перейти межу (у вигляді підвищення голосу, грубого вказівного та зарозумілого тону, сарказму). Крок за межу – це порушення кордонів іншої людини. За цим зазвичай слідує образа, непорозуміння чи відкрита агресія. Тому завжди тримайте фокус на цілях.

 

Немає перемог та поразок, є зворотний зв'язок. Ще одна з пресупозицій НЛП.

Ми втілюємо у життя свої стратегії. І ці стратегії можуть бути побудовані більш менш ефективно. Якщо ваші дії не досягають успіху, значить змінюйте свою поведінку до тих пір, поки не досягнете бажаного. Ніхто не робить помилок і промахів. Страх помилки заважає спробувати щось нове. Існують лише результати. Результат як зворотний зв'язок. Це можливість замінити те, що було зроблено не так чи не дороблено. Усі результати та поведінки є досягненнями.

Якщо в тебе щось не виходить, зроби це інакше.

І якщо ж у тебе щось вийшло добре, не варто зациклюватися на цьому варіанті (одному), тому що в інший час та в іншому контексті цей спосіб може не спрацювати.

Як багато взаємин закінчуються через те, що люди намагаються отримати негайно те, що хочуть. І як багато справ закидаються через те, що невдачі сприймаються як привід припинити справу.

 

Свідомість і тіло - єдина система.

Вони взаємодіють та впливають один на одного. Неможливо змінити одне, не торкнувшись іншого. Змінюючи свої думки та почуття ми змінюємо і своє тіло. Впливаючи на тіло, ми змінюємо свої думки та почуття. Згадайте, чи варто вам випрямити спину, розправити плечі і життя починає сприйматися не так песимістично. Можливо ви помічали, що якщо людина нервує, перебуває у страху чи люті, і це завжди видно з його фізичних реакцій. Починаючи рівномірно та глибоко дихати, ви можете привести свої емоції у нормальний стан. Абсолютно неможливо приховати свої емоції.

Тіло не бреше, люди не відстежують невербальну поведінку. На будь-яке запитання спочатку відповідає тіло (несвідоме), а потім уже свідомість.

 

Ми обробляємо всю інформацію за допомогою своїх органів чуття. Інформація, яка надходить до нас із зовнішнього світу, ділиться на сенсорну і наші судження про неї. Сенсорна інформація - це наш зір, слух, смак, дотик та нюх. З їх допомогою можна відчути температуру, смак, звук та тиск. Розвиток почуттів дає людині можливість отримувати достовірнішу інформацію, щоб мислити ясно і чітко. Наприклад: "куточки губ піднесені, очі звужені, щоки порозовів". - Наше спостереження. "Він задоволений". - наше судження про спостереження.

Але якщо сенсорна інформація перевіряється та об'єктивна, то скільки людей, стільки й думок.

Одне з важливих моментів, як ми відбиваємо реальний світ - перекручено, упереджено, складними переконаннями чи з нормальної, радісної життєвої позиції. Сенсорне сприйняття - це розвиток нашої психіки, якість та сенс життя.

 

Карта не дорівнює території та не дорівнює іншим картам

Кожна людина унікальна. Кожен має свій погляд на світ, свій життєвий досвід, свою карту. а територія – це навколишній світ. І природно особистий погляд на світ не завжди збігається з поглядом іншої людини (карта не дорівнює іншим картам) та реальністю – карта не дорівнює території. Під поглядом світ розуміється не те, що людина бачить, чує і відчуває безпосередньо - ця сенсорна інформація, вона перевіряється і об'єктивна. Це судження про одержувану інформацію, ось вони і відрізняються. І проблеми починаються тоді, коли людина намагається підігнати світ під свої погляди, під свою карту. НЛП займається тим, що допомагає людині знайти таку карту, працюючи з її переконаннями та установками, які допоможуть стати більш щасливою, здоровою, успішною та забезпечити кращу комунікацію.

Як писав Дейл Карнегі: "Я люблю морозиво із вершками. Риба любить черв'яка. Коли я йду на рибалку, то беру черв'яків, а не морозиво із вершками".

 

Всесвіт дружня система.

Для щасливого життя у світі достатньо всього необхідного. І якщо ми чогось дуже хочемо, то Всесвіт допомагає нам у різний спосіб: знаходяться можливості, нові контакти, необхідні люди, надходять пропозиції, інформація, гроші, соціальна підтримка. Життя дає нам другий шанс, робить подарунки.

 

У кожного з нас є все, що потрібно. У кожній людині існує внутрішні ресурси: енергія, сила, досвід та ресурси зовнішні: інформація, люди, час, гроші. Просто доступ до цих ресурсів часто закритий самою людиною. Але ресурси можна конвертувати, обмінюватись. Найбільший ресурс – люди, непоправний – час. Найважливіший і найвичерпніший - ти сам.

 

Щоб описати систему, треба вийти за її межі. Дуже часто, щоб зрозуміти, що відбувається в житті, ситуації, сім'ї, людині і т.д. варто подивитися з позиції спостерігача, подивитися на себе неупереджено. Оцінити слабкі та сильні сторони, побачити те, що відбувається в іншому світлі. Збоку завжди видніше всі деталі та ньюанси. Ця пресупозиція свідчить про те, що іноді потрібно дивитися на речі абсолютно по-іншому.

 

Поділіться у соціальних мережах